مسئول بخش تأمين اجتماعي و خدمات درماني نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران با سازمان تأمين اجتماعي نيروهاي مسلح (ساتا) است .

انجام امور درماني و بيمه مكمل درمان ، امور بازنشستگي ، وظيفه بيگري و مستمري بگيري ، ارائه خدمات بيمه‌اي اعم از بيمه عمر و حوادث و انواع بيمه‌هاي متداول در كشور ، پرداخت كمك هزينه‌هاي قانوني ، اعطاء انواع تسهيلات نظير وام و كمكهاي بلاعوض و خدمات رفاهي و ... در سطح آحاد كاركنان شاغل و بازنشستگان نيروهاي مسلح و خانواده‌هاي آنها ، از مهمترين رئوس مسئوليت‌ها و وظايف ساتا و مجموعه‌هاي وابسته به آن مي‌باشد .

اين سازمان در پنج حوزه بيمه سلامت و درمان،،خدمات بازنشستگي ،خدمات رفاهي، بيمه و حوزه مسكن مشغول ارائه خدمات به نيروهاي مسلح و خانواده‌هاي آنها مي‌باشد.

اهم شاخص های این حوزه :

       تنوع عضویت : شاغل، بازنشسته، وظیفه‌بگیر، وظیفه، خانواده‌ها

       گستره جغرافیایی: کل کشور

  •            شبکه گسترده خدمات الکترونیکی:

*جامعه هدف : حدود 5 میلیون نفر

*حدود 3000 نود فعال درسراسر كشور

 *300 دفتر خدمات الكترونيك

*1000 دفتر  نمايندگي بيمه

*بانک اطلاعاتی تخصصی  گسترده  در حوزه های (درمان- بازنشستگی-بیمه)

*ارائه خدمات  وسیع در بستر اينترانت

       بیشترین تأثیر در رضایت یا نارضایتی آحاد خانواده بزرگ نیروهای مسلح

هم اکنون ساتا به عنوان بزرگترین سازمان ارائه دهنده خدمات در نیروهاي مسلح بیشترین ارتباط را  با کارکنان و بازنشستگان  نیروهای مسلح وخانواده آنان به خود اختصاص داده است. این گستردگی ارتباطات و حجم ارائه خدمات موجب گردیده تا ساتا یکی از پرحجم ترین گردشهاي مالی راداشته باشد . درعرصه بیمه سلامت به عنوان بهترین ارائه کننده بیمه درمان مطرح است و در بازار سرمایه نیز یکی از بزرگترین فعالان آن به شمار می آیدو همواره تلاش می نماید خدمت رسانی را  در راستای ارتقاء منزلت اجتماعی و معیشتی کارکنان در قالب قوانین و مقررات و تدابیر فرماندهی معظم کل قوا به نحو احسن تحقق بخشد .

طرح ریزي خدمات تامین اجتماعی و نظارت بر حسن اجراي آنها از طریق ساتا و انجام آن متکی بر یک شبکه فراگیر و کارآمد از همکاران (سازمانهای ساخد ، سابا ،  صندوق بیمه   ،شستان   و...( و با بکارگیري روشها و فناوری هاي روز صورت می پذیرد.

  • بيمه سلامت و درمان

بهره مندي بیمه شدگان از  خدمات بیمه درمانی و تأمین  و توسعه سلامت کارکنان(اعم از پایور ، پیمانی ، وظیفه و بسیجی ویژه ) و جانبازان زیر 70 درصد و بازنشستگان نیروهای مسلح و خانواده آنان برابر استانداردها  و ارائه خدمات با تقدم بیمه پایه نسبت به بیمه مکمل  انجام می گیرد . سازمان خدمات درمانی ن.م در حال حاضر با 35 اداره و 59 دفتر نمایندگی و با عقد قرارداد با 40 هزار مرکز در مانی (نظامی ، دولتی ، خصوصی و...)  به جمعیتی بالغ بر5 میلیون نفر بیمه شده  ارائه خدمت می نماید . خدمات بیمه اولیه در قالب تعرفه های مصوب شورایعالی بیمه و هیأت محترم دولت و خدمات بیمه مکمل در قالب تعرفه های مصوب ستاد کل نیروهای مسلح ارائه می گردد .

مابه التفاوت هزینه های درمانی بیماران صعب العلاج که مازاد بر تعرفه های مصوب فوق الذکر می باشد که از محل منابع بیمه مکمل و  کمک ستاد کل تآمین و پرداخت می گردد .

  • حوزه سلامت :

1-ارائه خدمات بیمه  اولیه درمان

2-ارائه خدمات بیمه مکمل درمان                                                                                                     

3- حمایت از بیماران خاص و صعب العلاج در هزینه های درمان

4- انجام معاینات ادواري و پایش سلامت کارکنان ن م

5- ارائه خدمات به جانبازان زیر 70 درصد 

       تحت پوشش قراردادن بیماران خاص و صعب العلاج و بیماران معسر

       راه اندازی سیستم  جامع مکانیزه بیمه گری  جهت بهبود مشکلات درمانی افراد تحت پوشش و ارتقاء تعامل نظام مند با مراکز طرف قرارداد

       ارتقاء سطح کمی و کیفی خدمات مراکز درمانی ن.م در راستای ارائه خدمات مطلوب 

       راه اندازی کلینیک دیابت

       پوشش مناسب هزینه های درمانی جانبازان و ایثارگران بازنشسته و یا شاغل به همراه عائله تحت تکفل آنها

       آغاز خرید راهبردی خدمات جهت کاهش هزینه های خرید و پخش دارو ، تجهیزات در مقیاس بالا برای سازمان و ارتقاء  خدمات مطلوب ، دسترسی آسان و... ویژه بیمه شدگان

  • خدمات بازنشستگي

در اين حوزه، خدماتي همچون برقراري، پرداخت و ترميم حقوق بازنشستگي، وظيفه و مستمري، وراثت، برقرار حقوق وظيفه و از كارافتادگي، برقراري مستمري بازماندگان متوفي ارائه مي‌شود. در اين بخش همچنين كمك هزينه‌هاي عائله‌مندي، اولاد، ازدواج، كفن و دفن و بيماري به افراد تحت پوشش ارائه مي‌شود .

  • خدمات رفاهي

در اين حوزه انواع خدمات رفاهي همچون خدمات زيارتي و سياحتي، تسهيلات وام ازدواج، خدمات ورزشي، خدمات مشاوره‌اي، حمايت و معاضدت حقوقي و قضايي، تسهيلات وام خودرو ارائه مي‌شود.

  • بيمه

در اين حوزه انواع خدمات بيمه‌اي در بخش‌هاي بيمه عمر و حوادث كاركنان و بازنشستگان نيروهاي‌مسلح، بيمه عمر و سرمايه‌گذاري و انواع بيمه‌هاي آتش‌سوزي، سيل و زلزله، خودرو، مهندسي، باربري و بيمه مسئوليت مدني ، بيمه مسئوليت حرفه‌اي ارائه مي‌شود .

  • مسكن

در حوزه مسكن، با تشكيل صندوق تعاون و سرمايه‌گذاري مسكن، تسهيلات و وام خريد مسكن، واگذاري مسكن به روش‌هاي متنوعي همچون واگذاري 99 ساله، پروژه‌هاي نيمه تمام آزاد و .... ارائه مي‌شود .

           رویکرد دانش محور در حوزه های تخصصی  :

 

*انجام پروژه تحقیقاتی سیمای بیماریهای ویژه در میان بیمه شدگان نیروهای مسلح

 

*انجام پروژه مطالعات سرطان در میان بیمه شدگان جانباز نیروهای مسلح

*بررسی مبتنی بر شواهد بر 20 داروی پرهزینه سازمان بیمه نیروهای مسلح

*ارزيابي فناوري سلامت رادیوتراپی حین جراحی((IORT

*تدوین دستورالعمل استاندارد برای 21 قلم داروی پرهزینه سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح

*تهیه کتابچه "مطالعه تجارب کشورهای مختلف در تجمیع صندوق های بیمه سلامت و دستیابی به پوشش همگانی "

اخبار مرتبط