نیاز دفاعی نیست که وزارت دفاع ‌نتواند آن را پاسخ دهد/ الگوی مدیریتی هسته دانا و شبکه بزرگ ‌راهبرد امروز صنعت دفاعی ‌ا‌ست

مشاور وزیر دفاع در امور صنعتی گفت: همه نیازمندی‌های نیروهای مسلح از سلاح کوچک تا موشک بلند‌پرواز در داخل تأمین می‌شود و نیازی نیست که صنعت دفاعی نتواند آن را پاسخ دهد.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، سردار سرتیپ پاسدار سیدمهدی فرحی به‌عنوان سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه با تبریک سالروز بازگشت آزادگان اظهار داشت: در چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی که بسیاری از دوست‌داران داخلی و خارجی امام راحل(ره) با تعبیر انفجار نور و معجزه قرن موافق بودند، دستاوردهای بزرگی در عرصه‌های سیاسی، نظامی، دفاعی و غیره برای ایران اسلامی به‌دست آمده که این تعبیر را تایید می‌کند.
مشاور عالی وزیر دفاع از جمله دستاوردهای انقلاب اسلامی که نسبت به بقیه شاخصه‌ها پر رنگ‌تر است را دستاورد دفاعی و محصولات صنعت دفاعی دانست و بیان کرد: پیش از انقلاب اسلامی صنعت دفاعی کشور قابل توجه نبود و آنچه تحت عنوان ژاندارم منطقه بیان شد بهره‌برداری از تجهیزات نظامی اروپایی و آمریکایی بود که کشور تخصصی در تولید آنها نداشت اما در سال‌های بعد از انقلاب وضعیت تغییر کرد.
فرحی با بیان اینکه بعد از انقلاب و وقوع جنگ تحمیلی، گروه‌های تروریستی و معاند و تحریم‌ها سبب جهش در صنعت دفاعی جمهوری اسلامی شد، خاطرنشان کرد: صنعت دفاعی ایران اسلامی به چهار دوره تقسیم می‌شود که دهه اول توام با جنگ بود و جوانان برومند، دانشمند و غیور کشور وارد عرصه شدند تا جای خالی 40 هزار مستشار خارجی را پر کرده و بتوانند از تجهیزات انبوهی که باقی مانده بود با جوشش انقلابی بهره‌برداری حداکثری کنند و برای جنگ تحمیلی همه تجهیزات به کار گرفته شد که این بهره‌برداری شامل تعمیر و تولید قطعات یدکی نیز بود.
مشاور عالی وزیر دفاع افزود: در دهه دوم عرصه جدید بحث کپی سازی مطرح شد تا زیرمجموعه‌های دفاعی به جا مانده را از طریق مهندسی معکوس مشابه سازی کرده که این قدم بزرگ با جسارت مهندسان جوان محقق شد و توانستیم محصولاتی تولید تولید کنیم که نمونه آن در دنیا وجود داشت ولی به‌دلیل دشمنی و تحریم‌ها این محصولات دفاعی به ایران داده نمی‌شد.
فرحی دهه سوم را ورود به بحث طراحی محصولات دفاعی دانست و گفت: در دهه سوم وارد عرصه طراحی محصول شدیم و براساس عکس‌ها، تعاملات و دستاوردهای جدید نظامی و با فکر ایرانی محصولات دفاعی را طراحی و تولید کردیم که این دهه نقطه عطفی برای جهش اساسی در دهه چهارم و نوآوری و خلاقیت در تولید محصولات دفاعی بود تا محصولاتی در عرصه دفاعی تولید شود که در سایر کشورهای وجود ندارد و این محصولات نیازهای نیروهای مسلح را نیز برطرف کند.
مشاور وزیر دفاع با تشریح گام‌های دهه چهارم بیان کرد: در ابتدا نوآوری بسته انجام شد و محصولات دفاعی در داخل نیروهای مسلح و با کمک جوانان تولید شد و در گام دوم نوآوری بازه تولید محصولات دفاعی به سراسر کشور ‌گسترش یافت تا برای نیازمندی‌های دفاعی تمام کشور تولید‌کننده باشند که در این روش علاوه بر بحث پدافند غیرعامل و گستردگی صنعت دفاعی در سراسر کشور، روند تولید نیز سریع‌تر است.
فرحی با بیان اینکه نوک تیز تحریم‌ها به سمت دفاع بوده و در 40 سال گذشته صنعت دفاعی همواره تحریم بوده است، بیان کرد: با وجود درهای بسته برای صنعت دفاعی ولی دستاوردهای بزرگی در این عرصه حاصل شده که قدرت بازدارندگی از جمله این دستاوردهاست و به سراسر دنیا اعلام می‌کنیم که جمهوری اسلامی ایران قدرت بازدارندگی دارد و با اقتدار از مرزهای خود دفاع می‌کند که همه نیازمندی‌های نیروهای مسلح از سلاح کوچک تا موشک بلند پرواز در داخل تأمین می‌شود و نیازی نیست که صنعت دفاعی نتواند آن را پاسخ دهد.
وی خاطرنشان کرد: نتیجه این دستاوردها در صنعت دفاعی سبب شده که ایران اسلامی بازیگر مطرح منطقه باشد و بدون ایران تصمیمی در منطقه گرفته نمی‌شود و ایران نقش اساسی در عرصه تصمیمات منطقه دارد که به‌کارگیری تجارب جنگ تحمیلی و استفاده از جوانان در تمام بخش‌های صنعت دفاعی که این رویکرد خبرگی و نخبگی تعبیر می‌شود.
مشاور عالی وزیر دفاع با اشاره به نقش رهنمودهای مقام معظم رهبری در توفیقات صنعت دفاعی بیان کرد: رویکرد مدیریت جهادی به خودکفایی در عرصه صنعت دفاعی کمک کرد زیرا افراد حاضر در صنعت دفاعی آنها بودند که در دفاع مقدس حضور داشتند و اجرای اقتصاد مقاومتی که با حداقل بودجه به حداکثر بازدهی برسیم دستاوردهای صنعت دفاعی را چند برابر کرد.
وی الگوی مدیریتی هسته دانا و شبکه بزرگ را راهبرد امروز صنعت دفاعی دانست و گفت: مغز تصمیم‌گیر صنعت دفاعی به‌عنوان هسته دانا جمع کوچکی است ولی شبکه بزرگی در سراسر کشور در کنار این هسته قرار دارد؛ به‌طوری که 5200 صنعت، شرکت و پژوهشکده کشوری در کنار صنعت دفاعی قرار دارند و بحث بحث پدافند غیرعامل صنعت دفاعی را تقویت کرده‌اند زیرا این صنعت در سراسر کشور گسترده شده است.
فرحی افزود: صنایع دفاعی قابلیت ورود به عرصه‌های اقتصادی و پروژه‌های ملی را دارد که افتتاح دیزل ملی که کاربرد ریلی و دریایی از جمله این ورودها بود و بلوغ امروز صنعت دفاعی شامل کیفیت بالاتر، قیمت کمتر و تنوع بیشتر است که یکی از جدیت‌های وزیر دفاع پیگیری پروژه‌های دفاعی است.
مشاور عالی وزیر دفاع با اشاره به گستردگی صنعت دفاعی گفت: حوزه موشکی یکی از افتخاراتی این صنعت است که دشنه دشمن به سمت آن نشانه رفته ‌و این حوزه از موشک‌های کروز، بالستیک، نقطه‌زن، ضدزره و غیره را شامل می‌شود که توانست مقر کفار داعش را در فاصله بسیار دور با دقت بسیار بالا هدف قرار دهد.
 
 

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط