قابلیت‌های دفاعی راهبردی ایران در خارج از مرزها‌ست / متخصصان وزارت دفاع در حوزه دفاعی بسیار موفق عمل کردند

معاون امور بین الملل  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه اولویت‌های دفاعی ایران، ارتقای قابلیت‌های دفاعی راهبردی ایران است، گفت: ‌دفاع از ایران در خارج از مرزها‌ست.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، امیر سرتیپ دوم محمد احدی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تبریز، با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی نعمات زیادی را به همراه داشت که استقلال و آزادی یکی از مهمترین دستاوردهای این انقلاب بود، اظهار داشت: وقتی این نعمت عادی می‌شود شاید دیگر برای مردم کمرنگ شود ولی باید اذعان کرد که کشور ما در تاریخ خود هرگز در این سطح از استقلال قرار نداشته است.
وی با بیان اینکه بسیاری از کشورها از نعمت استقلال محروم هستند، افزود: کشوری مثل ژاپن که اقتصاد سوم جهان است، استقلال ندارد و باید دنباله‌رو سیاست‌های آمریکا باشد ولی ایران با کسب استقلال، خودش برای خودش تصمیم می‌گیرد و کسی نمی‌تواند برایش تصمیم نمی‌گیرد.
معاون امور بین‌الملل  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  با تاکید بر اینکه داشتن استقلال هزینه‌ها و الزاماتی دارد که از جمله آنها خوداتکایی و خودکفایی است، تصریح کرد: خود‌اتکایی باید همه جانبه باشد که خوداتکایی در حوزه صنعت دفاعی اولویت بیشتری دارد و دفاع مقدس این اهمیت را بیشتر کرد.
وی فرهنگ و قدرت فرهنگی را بستری برای سایر قدرت‌ها دانست و با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی هم دارای ماهیت فرهنگی است ابراز داشت: امروز قدرت نظامی و اقتصادی دو مولفه مهم در امنیت ملی است، لذا دشمن از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تهدید نظامی کرد و به دنبال براندازی انقلاب بود و دائما گزینه روی میز بودن حمله نظامی را مطرح کرد ولی امروزه با عدم موفقیت در گزینه نظامی، حمله اقتصادی را در دستور کار قرار داده است.
امیر احدی با بیان اینکه در حمله نظامی، تسلیحات و تجهیزات نقش مهمی در کنار ایمان رزمندگان و روحیه آنان دارد خاطرنشان کرد: میانسالان و سالخوردگان آثار استقلال و وابستگی را دیده اند و اهمیت استقلال و تبعات وابستگی را می ‌دانند. زمانی را به یاد داریم که مستشاران آمریکایی اجازه باز و بسته کردن یک پیچ هواپیما را نمی دادند، ولی امروز با همت متخصصان جوانمان، جنگنده بومی نسل جدید را به پرواز در آوردیم.
وی با اشاره به اینکه از سال‌ها قبل به توانمندی طراحی جنگنده بومی دست یافتیم ولی امروز نسل جدید آن را به پرواز در آوردیم اضافه کرد: دنیایی که در برابر پیشرفت نظامی ما حساسیت دارد، در برابر ما از دشمن حمایت کردند و حتی حاضر نبودند سیم خاردار به ما بدهند، چه برسد به تجهیزات، لذا باید با خودکفایی از نیازمندی به خراج استقلال یابیم و همین باعث شد که جوانان ما افتخاراتی را کسب کردند که دنیا را مبهوت کرد.
معاون امور بین‌الملل  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح  تاکید کرد: ایران به حکم خداوند در قرآن عمل کرد تا دشمنان از ما بترسند و جرات اقدام علیه ما را نداشته باشند.
وی با طرح این سئوال که چرا باید دشمن ما را تهدید کند؟ با سایر کشورها چه فرقی داریم؟ چرا قدرت‌های بزرگ با سایر کشورها دشمنی ندارند و فقط ایران را تهدید می‌کنند؟ افزود: مردم به این موضوع واقفند ولی برخی قصد تحریک جامعه و قرار دادن ایران در دوگانه «معیشت و دفاع» یا «معیشت و موشک» دارند.
امیر احدی با اشاره به اینکه موقعیت جغرافیایی ایران به گونه ای است که قدرت ها استقلال آن را بر نمی تابند، اضافه کرد: ایران در جنگ جهانی برای اینکه استعمار انگلیس بتواند به هند برود، باید حاکمیت وابسته‌ای در ایران داشت اما با وجود اینکه ایران اعلام بی طرفی کرد، ولی نزدیک به نیمی از مردم کشته شدند و کشور اشغال شد. آیا امروز می توانیم بی طرف باشیم؟
وی مسئله دشمن در مورد ایران را استقلال کشور دانست که آن را هدف گرفته‌اند گفت: ایران در موقعیتی است که یا باید وابسته باشد و یا دفاع اطمینان بخش داشته و از خود دفاع کند وگرنه دشمن استقلال ما را بر‌نمی‌تابد. این موقعیت ما جای نگرانی ندارد و صرفا تهدید نیست، فرصت هایی هم دارد. ایران اگر مستقل باشد و دفاع قابل اطمینان داشته باشد، می توانیم از این موقعیت به عنوان فرصت استفاده کنیم.
معاون امور بین الملل  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به اینکه چرا دشمن قدرت موشکی ما را هدف قرار داده؟ چون به ما قدرت دفاع راهبردی می‌دهد اظهار داشت: چرا دشمن می خواهد ایران را از منطقه بیرون براند؟ چون عمق دفاع راهبردی ایران است.
وی با بیان اینکه اولویت‌های دفاعی ایران، ارتقای قابلیت‌های دفاعی راهبردی ایران است که بخشی از آن ارتقای تجهیزات است و دفاع از ایران در خارج از مرزها‌ست تاکید کرد: بر اساس این سیاست، داعش به ایران نرسید و در سوریه و عراق سرکوب شد و از داخل کشور با موشک داعش را هدف قرار دادیم.
امید احدی با اشاره به اینکه دشمن دوگانه «معیشت و دفاع» را مطرح می‌کند تصریح کرد: هزینه‌ای که ما برای دفاع اطمینان بخش و امنیت می کنیم، کمترین هزینه را در مقایسه با کشورهای مشابه است. عربستان سعودی در مقام سوم هزینه دفاعی و نظامی است ولی ایران کمترین هزینه دفاعی را دارد و حتی با امارات که یک کشور کوچک است، قابل مقایسه نیستیم. ضمن اینکه هزینه کمتری می کنیم، دفاع اطمینان بخش تری را ارائه می دهیم.
وی از ساخت سامانه «اس 300» بومی در ایران خبر داد و گفت: سامانه باور 373 را طراحی کردیم که از سامانه اس 300 بالاتر است و تا آخر سال رونمایی می‌شود.
معاون امور بین الملل  وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه قابلیت های هوایی، زمینی و دریایی فراوانی داریم، ادامه داد: امروز دشمن می داند که اگر یکی بزند، ده تا می خورد چراکه دوره بزن در رو تمام شده است، دوره ای که هواپیمای ایرانی را بزند و بعد مدال بگیرد، تمام شده و در صورت هدف قرار دادن، آن ناو را به قعر آب ها می فرستیم و این را دشمن می‌داند.
وی خاطر نشان کرد: به همین خاطر دشمن به سمت حملات اقتصادی رفته و همانطور که جوانان و متخصصان ما توانستند در حوزه دفاعی بسیار موفق عمل کنند، در حوزه اقتصادی هم می توانند موفق شوند.
انتها پیام/

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط