ظرفیت های استراتژیک سواحل مکران به سرمایه گذاران معرفی می شود

معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به برگزاری دومین همایش بزرگ فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار سواحل مکران در تهران گفت: در این همایش ظرفیت های استراتژیک سواحل مکران به سرمایه گذاران داخلی و خارجی معرفی می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع، علی اکبر سلیمانی صبح امروز در نشست خبری دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه سواحل مکران با برشمردن مهمترین ویژگی های سواحل مکران برای توسعه کشور اظهار داشت: یکی از مهم ترین قابلیت های این منطقه، مجاورت آن با آبهای آزاد بین المللی در سرتاسر مرز جنوب شرق، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی( از طریق ترکمنستان) است.
معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با اشاره به سفر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به منطقه مکران و دستور ایشان برای توسعه سواحل مکران تصریح کرد: بعد از سفر معظم له در سال 86 به این مناطق، توسعه سواحل مکران در دستور کار قرار گرفت و در همین راستا ستاد توسعه سواحل مکران به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور 10 وزیر اقتصادی تشکیل شد.
مهندس سلیمانی تبدیل فرودگاه نظامی جاسک به فرودگاه عمومی، شروع ساخت راه‌ آهن چابهار به زاهدان در راستای ایجاد کریدور شمال جنوب کشور و تعریض و دو بانده کردن مسیر جاسک را از جمله اقدامات برای توسعه سواحل مکران عنوان کرد و ادامه داد: سواحل مکران منطقه‌ای منحصر به فرد و در مجاورت آبهای بین‌المللی است که از ظرفیت‌های بالایی برای توسعه برخوردار است.
وی با بیان اینکه با کمک سایر وزارتخانه ها طرح جامع پهنه بندی سواحل مکران تصویب شد، خاطرنشان کرد: دو کریدور "راه و انرژی" برای توسعه این سواحل پیش بینی شده است.

سلیمانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری همایش بزرگ فرصت های سرمایه گذاری و توسعه پایدار سواحل مکران در تهران اظهار داشت: قطعا این همایش فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه­ گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی خواهد بود تا از نزدیک با ظرفیت های بی­‌نظیر منطقه در حوزه­ های نفت و گاز و پتروشیمی، ترانزیت و حمل و نقل گردشگری و توسعه شهرهای جدید و ... آشنا شوند.
معاون مهندسی و پدافند غیرعامل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه از سرمایه گذاران خارجی و داخلی برای حضور در این همایش دعوت به عمل آمده است، اضافه کرد: در این همایش وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی برنامه های خود را برای توسعه سواحل مکران در حوزه های مختلف تشریح خواهند کرد و امیدواریم در این همایش ظرفیت های سواحل مکران به خوبی برای سرمایه گذاران تشریح شود.
ایرج تاج‌الدین رئیس ستاد توسعه سواحل مکران نیز با برشمردن مهمترین ویژگی های سواحل مکران گفت: توسعه سواحل مکران در حوزه های ترانزیت و حمل و نقل، شیلات و کشاورزی، گردشگری، توسعه زیرساخت‌های انرژی، شهرسازی و ... تعریف شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های توسعه هنوز به طور کامل در منطقه فراهم نشده است، افزود: اخیرا براساس مصوبه شورای عالی شهرسازی، ایجاد دو شهر جدید جاسک و تیس در سواحل مکران در دستور کار قرار گرفته است.
رئیس ستاد توسعه سواحل مکران با بیان اینکه وزارت نفت نیز برای توسعه این سواحل برنامه های خوبی را در دست اجرا دارد، گفت: وزارت نفت در این منطقه ساخت یک پایانه نفتی در سواحل دریای عمان و یک مجموعه پتروشیمی را برنامه‌ریزی کرده است.

تاج الدین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در نخستین همایش توسعه سواحل مکران حدود 40 کشور در این همایش حضور یافتند، گفت: در دومین همایش ۹ پنل تخصصی در حوزه های زیر ساخت های مالی و اقتصادی، نفت و گاز، صنایع و معادن، نیرو(آب و برق)، گردشگری، محیط زیست و اکوتوریسم دریایی، منطقه آزاد چابهار، حمل و نقل، بنادر و شهرسازی، پتروشیمی، شیلات و کشاورزی به اجراء گذاشته می شود.
رئیس ستاد توسعه سواحل مکران با بیان اینکه این همایش روزهای 6 و 7 اسفند ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار می‌شود، گفت: روز هشتم اسفند ماه نیز شرکت‌کنندگان در همایش برای بازدید از مناطق سواحل مکران به این منطقه سفر خواهند کرد.
 
انتهای پیام/
 

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط