شکرگزاری موجب تحول در جامعه اسلامی خواهد شد

رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع گفت: تربیت و الگوی رفتاری جامعه اسلامی باید بر مبنای قرآن باشد. اگرملت در جامعه اسلامی به ازای هر نعمتی پاسخگو باشد و شکر نعمت به جای آورد، از مواهب و نعمت های بیشتری برخوردار خواهد بود.
به گزارش روابط عمومی وزارت دفاع حجت الاسلام و المسلمین قندهاری در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع انتظارات پروردگار متعال از بندگان، انتظارات حضرت حجت(عج) از منتظران و انتظار پیامبران از مردم را با استناد به آیه شریفه 172 سوره بقره «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا مِنْ طَيِّباتِ ما رَزَقْناكُمْ وَ اشْكُرُوا لِلَّهِ إِنْ كُنْتُمْ إِيَّاهُ تَعْبُدُونَ » تشریح و تبیین کرد و گفت: پیام ظاهری این آیه معنای آن است. «اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از نعمت‏هاى پاكيزه‏اى كه به شما روزى داده‏ايم بخوريد و شكر خدارا به جاى آوريد. اگر فقط او را پرستش مى‏كنيد.» اما این آیه بیانگر مسیر بندگی است و در واقع نعمت های مادی را مقدمه ای برای رسیدن به نعمت های معنوی و ذات اقدس الهی عنوان می کند.
حجت الاسلام و المسلمین قندهاری  یکی از پیام های اصلی این آیه را هدفمندی در خلقت بشریت عنوان کرد و گفت: در قرآن کریم همواره در کنار کلمه « كُلُوا» یک مأموریت عمیقی نهفته است. یعنی بخورید؛ اما دارای هدف باشید و در مسیر بندگی قرار بگیرید.
وی شکر گذاری را یکی از عوامل تحول در جامعه اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: تربیت و الگوی رفتاری جامعه اسلامی باید بر مبنای آموزه های قرآن کریم باشد. اگرملت جامعه اسلامی به ازای هر نعمتی پاسخگو باشند و شکر نعمت به جا آورند، برخورداری از مواهب بیشتر نتیجه این رفتار خواهد بود.
حجت االاسلام و المسلمین قندهاری با برشمردن مصادیق شکر در این آیه بیان داشت: شناخت مبدآ نعمت و درک این موضوع که مبدا نعمت چیست و کجاست ؟ و نهایت کار به کجا ختم خواهد شد؟ و بر این اساس نعمت ها را در چه مسیری باید مصرف کرد؟ باعث حرکت در مسیر الهی و تربیت جامعه دینی به سمت و سوی اهداف متعالی خواهد شد.
وی در همین زمینه اضافه کرد: شكر مراحلى دارد. گاهى با زبان است و گاهى با عمل. شكر واقعى آن است كه نعمت‏ها در راهى مصرف شود كه خداوند مقرر نموده است.  شكر، نشانه‏ى خداپرستى و توحيد ناب است. اگر انسان رزق را نتيجه فكراقتصادى، تلاش، مديريّت، سرمايه و اعتبارات خود بداند، براى خداوند سهمى قايل نخواهد بود تا او را شكر كند.
رئیس سازمان عقیدتی سیاسی وزارت دفاع با اشاره به پیام های کلی آیه 172 سوره بقره تصریح کرد: هدف اصلى از آفرينش نعمت‏هاى طبيعى، مؤمنان هستند. خداوند در سه آيه قبل می فرماید: اى مردم! از آنچه در زمين است بخوريد. در اين آيه مى‏فرمايد:اى مؤمنان! از نعمت‏هاى دلپسندى كه براى شما روزى كرده‏ام بخوريد. شايد در اين اختلاف تعبير، رمزى باشد و آن اينكه هدف اصلى، رزق‏رسانى به مؤمنان است، ولى ديگر مردم هم در كنار آنها بهره‏مى‏برند. همانگونه كه هدف اصلىِ باغبان از آبيارى، رشد گلها و درختانِ ميوه است، گرچه علف‏هاى هرز و تيغها نيز به نوايى مى‏رسند.
وی تصریح کرد: از هر كس توقّع خاصّى است. از مردم عادّى، توقّع آن است كه پس از بهره مندی از نعمات، دنبال گناه و وسوسه‏هاى شيطان و فساد نروند «يا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُوا»«وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّيْطانِ» ولى از اهل ايمان اين توقّع است كه پس از خوردن، به دنبال عمل صالح و شكرگزارى باشند. «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُلُوا» «وَ اشْكُرُوا» و «يا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا»«وَ اعْمَلُوا صالِحاً»
 انتهای پیام/
 
 

دسته بندی: 
وزارت دفاع

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط