سردار دهقان در برنامه نگاه یک مطرح کرد:هشدار به آمریکا و حامیان جنگ در سوریه/توصیه به روسها در خصوص S300/ توان ایران در ساخت موشک با هر بُرد

وزير دفاع با بيان اينکه حکومت سوريه قطعا نمي‌نشيند تا آن را سرکوب و ساقط کنند، گفت: سوريه واکنش نشان خواهد داد و اين واکنش مي‌تواند به دور جديد حملات متقابل در منطقه ختم شود.

 

 

به گزارش اداره کل تبليغات دفاعي وزارت دفاع ؛سردار حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در گفتگوي زنده تلويزيوني نگاه يک با اشاره به اوضاع منطقه خصوصا سوريه گفت: آمريکايي‌ها پس از سقوط امپراتوري بريتانياي کبير در نيم قرن گذشته، تلاش مستمري براي اعمال يک هژموني و يا تسلط سياسي، نظامي و اقتصادي بر گستره جهان داشته‌اند. وي افزود:‌ به طور طبيعي در جغرافياي جهان از نظر ژئوپوليتيک و يا ژئو استراتژيک، مناطقي هستند که در اختيار گرفتن آنها تضمين‌ کننده اين هژموني يا سلطه نظامي، اقتصادي و حتي فرهنگي است. وزير دفاع، منطقه خاورميانه را يکي از نقاط مهم براي تضمين اين هژموني دانست و تصريح کرد:‌ سلطه آمريکا در منطقه با هدف تأمين امنيت اسرائيل و تأمين تداوم جريان امن انرژي از منطقه به ساير کشورها دنبال مي‌شود و اين امري است که از ساليان گذشته مدنظر آمريکايي‌ها بوده است.

* امنيت اسراييل براي آمريکا مهم است

سردار دهقان ادامه داد: هر آنچه که بتواند تهديد اسرائيل يا روند انتقال امن منابع انرژي از منطقه به خارج را به دنبال داشته باشد تهديدي براي آمريکايي‌ها محسوب مي‌شود و در صدد رفع اين تهديد برمي‌آيند و خود را جايگزيني براي ايجاد ثبات و امنيت در منطقه مي‌کنند.

* حزب‌الله، سوريه، لبنان و ايران مربع مقاومت

وي با تأکيد براينکه هر کجا که بحث امنيت اسرائيل مطرح مي‌شود، در مقابل محور مقاومت مطرح است، گفت: در گذشته محور مقاومت را کشورهاي عربي با اتحاد در مقابل اسرائيل دنبال مي‌کردند اما امروز حزب‌الله، سوريه، لبنان و ايران در اين مربع مقاومت معني مي‌شوند. وزير دفاع تأکيد کرد: آمريکايي‌ها به دنبال اين هستند که توان جريان محور مقاومت را تحليل دهند به گونه‌اي که قادر به پيشبرد اهداف خود در منطقه به معناي جلوگيري از تجاوزگري و سوداجويي آمريکا و اسرائيل نباشند و آن را از بين ببرند. سردار دهقان خاطرنشان کرد: آمريکايي‌ها همواره سعي بر مشروعيت‌سازي براي اقدامات خود در سطح جهاني و افکار عمومي دارند به گونه‌اي که اقدام آنان توجيه‌پذير و منطقي جلوه کند.

* چين و روسيه با آمريکا همراهي نمي کنند

وي درخصوص تلاش آمريکا براي حمله نظامي به سوريه نيز گفت: آمريکايي‌ها تلاش بسياري کردند تا قطعنامه‌اي را از شوراي امنيت با اجماع‌سازي بين کشورهاي عربي منطقه و کشورهاي اروپايي بگيرند تا فضايي را فراهم کنند که بتوانند وارد عرصه اينچنيني شوند که تاکنون اقدام براي آنان ميسر نبوده است. وزير دفاع به نشست سران گروه 20 اشاره کرد و گفت: آقاي اوباما در اجلاس سران کشورهاي صنعتي تلاش دارد نوعي وفاق و اجماع را براي اقدام نظامي عليه سوريه به بهانه کاربرد سلاح شيمايي ايجاد کند که موفق به انجام اين کار نمي‌شود چرا که قادر نيست چين و روسيه را با خود همراه کند تا در شوراي امنيت موفق به کسب قطعنامه شود چرا که در صورت گرفتن قطعنامه مي‌تواند يک نوع مشروعيت حقوقي به اقدام خود دهد.

* اشغال سوريه توسط آمريکا منتفي است

سردار دهقان اظهار کرد:‌ امروز آمريکا توان نظامي حمله زميني براي اشغال سوريه و يا سقوط نظام سياسي اين کشور را ندارد و اگر بخواهد اقدامي انجام دهد مي‌تواند حمله هوايي باشد که در اين حمله نقاطي را مي‌تواند مورد هدف قرار دهد و بزند اما اين حمله نمي‌تواند منجر به سقوط يک نظام سياسي بشود. وي ادامه داد:‌ آمريکا نمي‌تواند سوريه را اشغال کند اما آنان به دنبال توجيه‌پذير کردن اقدام نظامي خود عليه نقاطي که آنان تصور مي‌کنند که توان شيميايي، نظامي و يا از اين قييل توانمندي‌ها را سوري‌هاست، هستند تا به دنبال آن بتوانند موفقيت‌هاي اخير اين کشور در مقابله با گروه‌هاي تروريستي را کم اثر کنند.

* آمريکا به پيامدهاي حمله به سوريه بيشتر فکر کند

وزير دفاع گفت: معتقدم آمريکايي‌ها بايد عاقلانه نسبت به پيامد حمله نظامي عليه سوريه بينديشند و محتاط باشند چون اين اقدام نظامي در منطقه به فرمايش مقام معظم رهبري به منزله بشکه باروت را منفجر کردن است و دامنه بحران آن هم قابل کنترل نخواهد بود. سردار دهقان در پاسخ به اين پرسش که چرا سرنوشت سوريه براي ايران اينقدر مهم است، گفت: به علت محور مقاومت و قضيه فلسطين که يک قضيه اسلامي است و امام راحل نيز اين را مي‌فرمودند. وي خاطرنشان کرد: مسلمانان نسبت به سرنوشت فلسطين و مردم آن بي‌تفاوت نيستند و از کنار آنچه بر ملت‌هاي مسلمان مي‌گذرد با اغماض نمي‌گذرند.  وزير دفاع به نقش سوريه در محور مقاومت اشاره کرد و افزود: سوريه در زمان حال و گذشته يکي از کشورهايي بوده که همواره خود را در سنگر مقاومت و مقابل رژيم صهيونيستي و دفاع از ملت فلسطين قرار داده و در اين ميدان حضور داشته است.

* حاميان مداخله نظامي در سوريه نگران آينده خود باشند

سردار دهقان در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه پس حمايت ايران به دليل حضور سوريه در محور مقاومت است، اظهار کرد: ما اساساً به دليل محور مقاومت و قضيه فلسطين با سوريه همراهي مي‌کنيم و دليل ديگري هم ندارد. وي در پاسخ به پرسشي مبني بر اينکه اگر تهاجمي به سوريه صورت گيرد چه وضعيتي براي منطقه متصوريد، گفت: کشورهايي که امروز با مداخله نظامي آمريکا در سوريه از طرق اعزام نيروي انساني، مالي، تبليغاتي و سياسي حمايت مي‌کنند بدواً بايد نگران آينده خود باشند. وزير دفاع ادامه داد: امروز نيروهاي تکفيري و تروريست‌ها همه کشورها در سوريه جمع شده‌اند و در آنجا با مردم و نظام سياسي سوري مي‌جنگند و سؤال اين است که آيا اين گروهها در درون اين جغرافيا و مرزها خواهند ماند و يا به صورت ويروسي پراکنده مي‌شوند و ايجاد بي‌ثباتي و ناامني مي‌کنند که يقيناً مورد دوم اتفاق خواهد افتاد.

* پاي خيلي ها به جنگ کشيده مي شود

سردار دهقان افزود:‌ رژيم سوريه و بشار اسد اينگونه نيست که بنشينند تا نظام سياسي‌شان را سرکوب کنند و يا بمب بر سر مردمشان بريزند و اينها هم هيچ واکنشي نشان ندهند. اين واکنش طبيعتاً با تصميم سياسي رهبران سوريه مي‌تواند صورت گيرد و منجر به ايجاد يک دور جديد حملات متقابل در منطقه شود که احتمال دارد پاي ديگران را هم به اين عرصه نبرد بکشاند. وي تصريح کرد: در نظريه‌پردازي جنگ گفته مي‌شود کسي که مي‌خواهد جنگ را آغاز کند ابتدا بايد به خاتمه آن فکر کند و امريکايي ها بايد بينند با هزينه براي جنگ و منافعي که به دست مي‌آورند مي‌شود موازنه برقرار کنند و معادله‌ مثبتي براي اقدام‌کننده صورت گيرد يا خير؟ وزير دفاع به آمريکايي‌ها و حاميانش توصيه کرد که اين معادله هزينه منعفت را خيلي عاقلانه‌تر بينديشند و ببينند آيا اقدامي که مي‌‌خواهند انجام دهند عاقلانه است يا خير، چون تصميم عقلاني، خود هزينه و فايده است. سردار دهقان افزود: معتقدم مداخله آمريکا به هر کيفتي در منطقه به توسعه بحران، ايجاد خلاء امنيتي و گير افتادن آمريکايي‌ها در منطقه همچون افغانستان و عراق دامن مي‌زند. وي خاطرنشان کرد: امروز خود مسئولان نظامي آمريکا هم زياد علاقه‌اي براي تبعيت از تصميم مسئولان سياسي خود ندارند.

* واکنش حاميان سوريه در قبال تجاوز آمريکا

وزير دفاع در پاسخ به اين سؤال که واکنش محور مقاومت در صورت حمله آمريکا به سوريه چه خواهد بود، گفت: هر واکنشي در قبال يک کنش اتفاق مي‌افتد و بايد ديد اقدام نظامي در سوريه با چه ابعاد،‌ هدف و منظوري صورت مي‌گيرد که به طور طبيعي نظام سوريه و کشورهاي حامي آن متناسب با آن، واکنش نشان خواهند داد. سردار دهقان در بخش ديگري از سخنان خود به تشريح سياست دفاعي کشورمان پرداخت و اظهار کرد: سياست دفاعي ما بر مبناي بازدارندگي مؤثر و در بعد ديگر، دفاع همه جانبه است که در بازدارندگي مؤثر، ما از ميزان قدرت، اقتدار، تجهيزات، تسليحات و سامانه‌هاي نظامي دفاعي بهره‌مند مي‌شويم که دشمن را از اقدام نظامي عليه ما برحذر دارد. وي با تأکيد براينکه ايران اسلامي امروز در سطح منطقه از برتري کامل دفاعي برخوردار است، گفت: برتري ما به گونه‌اي است که اگر کشوري بخواهد در منطقه تهديدي براي ما باشد، ما اصلاً آن را محصور نمي‌‌کنيم و از آن سو توان دفاعي ما در قبال اين تهديدات به گونه‌اي است که اگر بخواهد رخ دهد ما برتري کامل را داريم.

* تهديدات ايران فرامنطقه ايست

سردار دهقان افزود: آنچه مي‌توان براي جمهوري اسلامي تهديد باشد تهديدات فرامنطه‌اي است که عمدتاً آمريکا و اسرائيل هستند که توانمندي دفاعي ما، آسيب‌پذيري‌هاي آنان، اراده ملت ما براي مواجهه و مقابله با هر اقدام از طرف آنان ملزم به پشتوانه عظيم مردمي است که البته نظام سياسي ما نيز از انسجام و وحدت کامل سياسي برخودار است و تجربه 8 ساله دفاع مقدس به فرهنگ ايثار و شهادت ما را تبديل به يک توان بلامنازع و بازدارنده در مقابل هر نيروي متجاوزي کرده است که بخواهد فراتر از مرزهاي ما اقدامي انجام دهد.

* نقش ولايت فقيه در ارتقا توان دفاعي

وزير دفاع خاطرنشان کرد: مجموعه سازماني، ساختاري و فرايندهاي اداري که ما از آن بهره مي‌بريم ما را از آنچنان انعطافي برخوردار کرده که مي‌توانيم متناسب با نيازهاي محيطي و وضعيت داخلي به سرعت خود را متناسب با آن وضعيت سامان دهيم و توانايي‌مان را بسيج و به کار گيريم. سردار دهقان عامل ديگر در اقتدار دفاعي کشور را بهره‌مندي نيروهاي مسلح از عنصر ولايت فقيه به عنوان فرمانده کل قوا دانست و گفت: عنصر ولايت فقيه در رأس نيروهاي مسلح يک نوع مشروعيت ديني و اقدام تکليف‌مدارانه را با خود به همراه دارد.

* همکاري 1200 شرکت ملي با وزارت دفاع

سردار دهقان با تأکيد برلزوم انعطاف، چابک‌سازي و سبک‌بال کردن صنايع دفاعي گفت: اينها باعث مي‌شود تا توان مهندسي و طراحي ما به حد اعلا برسد و البته در اين ارتقاي توان، صنعت ملي نيز بخشي زيادي از نيازهاي ما را تأمين مي‌کند. وي در خصوص همکاري با دانشگاه‌ها و شرکت‌هاي خصوصي توليدي و دانش‌بنيان گفت: ما شرکت‌هاي خصوصي را براساس توان و قابليت‌ آنها و الزامات امنيتي خودمان درجه‌بندي‌ کرده‌ايم و تکليف ما در قبال آنها و تکليف آنها در قبال ما روشن است. وزير دفاع خاطرنشان کرد: امروز 1200 شرکت ملي با ما همکاري فناورانه مي‌کنند که البته بخشي از اين همکاري نيز در حوزه توليدي و صنعتي است که بايد توسعه يابد.

* سرريز تکنولوژي دفاعي در خدمات ملي

وي افزود: اگر ما به تکنولوژي برتر دفاعي دست يابيم مي‌توان از سرريز اين تکنولوژي در خدمت جامعه نيز استفاده کرد تا نيازهاي کشور را تأمين کنيم. سردار دهقان ادامه داد: ما در زمينه‌‌هايي فعاليت مي‌کنيم که هم تأمين کننده قابليت دفاعي ما باشد و هم رافع گلوگاه‌هاي فناوري ملي. وي افزود: بسياري از تکنولوژي‌ها کاربرد دوگانه دارند که ما مي‌توانيم در امور غير نظامي نيز اين تکنولوژي را توسعه دهيم علاوه بر اينکه مي‌تواند در بخش دفاعي نيز نيازهاي ما را برآورده کنند.

* توان خود در حوزه فضايي را ثابت کرديم

وزير دفاع در خصوص رتبه کشورمان در موضوعات فناوري فضايي گفت: ما در جهان جزو 10 کشور داراي اين فناوري هستيم که البته تمام اين دانش با اتکا به توان داخلي به دست آمده و توانمندي ‌خود را در حوزه فضايي و پرتاب و ساخت ماهواره‌ها ثابت کرده‌ايم و مي‌توانيم هر زمان که لازم باشد اين پرتاب را انجام دهيم.

* توان ساخت موشک با هر بُردي را داريم

سردار دهقان در حوزه‌ توانمندي موشکي نيز گفت: ما در طراحي و ساخت انواع موشک‌هاي بالستيک، سطحي و ضد زيرسطحي همچنين موشک‌هاي زمين به هوا و هوا به هوا در منطقه بي‌نظير هستيم و کسي توانمندي ما را ندارد. وي با بيان اينکه ما براي ساخت موشک با هر بُرد، هيچ محدوديتي نداريم، ادامه داد:‌البته نگاه ما يک نگاه تهاجمي نيست و آنچه مي‌سازيم براساس دکترين دفاعي است تا اگر کسي فکر حماقت‌آميز تجاوز به ايران به سرش زد بتوانيم پاسخ آن را بدهيم. وزير دفاع خاطرنشان کرد: ما در هر نوع موشک، صاحب تکنولوژي هستيم و در دنيا هم جزو بهترين‌ها به حساب مي‌آييم. سردار دهقان در همين رابطه يادي از سردار شهيد طهراني‌مقدم فرمانده موشکي و نيز سردار شهيد شفيع‌زاده فرمانده توپخانه سپاه در زمان دفاع مقدس پرداخت و گفت:‌ وقتي قرار شد حوزه موشکي و توپخانه از هم جدا شوند و پس از تشکيل نيروهاي سه‌گانه سپاه، توان موشکي به نيروي هوايي سپرده شد که بنده هم مدتي آنجا بودم اما وقتي مسئوليت نيروها در لبنان و سوريه را برعهده داشتم، شهيد طهراني مقدم و بچه‌هاي تشکيل دهنده هسته اوليه موشکي سپاه براي آموزش به سوريه آمدند.

* استفاده از ديپلماسي دفاعي در کنار سياست خارجي

وي در ادامه به اهميت موضوع ديپلماسي دفاعي در کنار سياست خارجي براي حفظ امنيت کشور اشاره کرد و گفت: وقتي همکاري‌هاي نظامي و مراودات دفاعي با کشورها توسعه يابد، اين موضوع علاوه بر ارزآوري موجب فهم واقعي اين کشور از وضعيت نظامي ما مي‌شود که اين امر هرگونه سوتفاهم و سوظن را کاهش مي‌دهد.

* افزايش سطح همکاري هاي دفاعي با ديگر کشورها

سردار دهقان خاطرنشان کرد: ما امروز با بسياري از کشورهاي همسايه و منطقه همکاري‌هاي فناوري و آموزشي داريم و بسياري از تجهيزات‌مان را صادر مي‌کنيم و با برخي کشورها نيز در حوزه امداد و نجات برنامه‌هاي مشترکي داشتيم. وزير دفاع ادامه داد: در گذشته قدرت‌هاي فرامنطقه‌اي مانع اين نزديکي‌ها مي‌شدند و البته برخي شيطنت‌ها در محيط امنيتي پيرامون ما نيز دخالت داشت اما امروز که ملت‌ها نسبت به اهداف سلطه‌گران به رهبري آمريکا هوشيار شدند، علاقه به اين همکاري‌ها زياد مي‌شود.

* اولويت با کشورهاي همسايه و کشورهاي اسلامي

وي افزود: اولويت ما براي همکاري‌هاي دفاعي با کشورهاي همسايه سپس کشورهاي اسلامي بعد از آن کشورهاي دوست و بقيه کشورها است.

* ايران عامل ثبات در منطقه

سردار دهقان در خصوص موضوع ايجاد ايران‌هراسي در منطقه نيز گفت: در 100 سال گذشته کشور ما به هيچ همسايه‌اي تجاوز نکرده و اصولاً ‌اين موضوع در نظام سياسي ما که مبتني بر يک مکتب اعتقادي اسلامي است، جايي ندارد و ما معتقديم بزرگترين عامل ثبات و امنيت به دلايل مختلف در منطقه جمهوري اسلامي ايران است. وزير دفاع پيگيري موضوع ايران‌هراسي توسط استکبار را براي حضور نامشروع خود در منطقه و نيز القاي ناامني براي فروش سلاح به کشورهاي منطقه دانست و گفت: البته برخي از اين کشورها هم اين فريب را مي‌خورند.

* گلايه سلطان قابوس درخصوص کشورهاي منطقه

سردار دهقان در همين رابطه به ديدار اخير خود با سلطان‌ قابوس پادشاه عمان اشاره کرد و گفت: من در اين ديدار گفتم تعجب مي‌کنم که برخي کشورهاي منطقه چه چيزي از ايران ديده‌اند که اينطور احساس خطر مي‌کنند در حالي که حضور بيگانگان جز ايجاد هزينه براي آنها چيزي ندارد و آنها در حقيقت به دنبال تأمين منافع خود با پول اين کشورها هستند در حالي که کشورهاي منطقه براي ايجاد امنيت شايسته‌ترند. سلطان قابوس نيز اذعان داشت که البته حضور بيگانگان از گذشته هم بوده که البته بايد تلاش کنيم کم شود اما خود کشورهاي منطقه هم بي‌تقصير نيستند و اين حرف‌ها را مي‌زنند.

* بودجه 35 ساله دفاعي ما کمتر از خريد سال قبل عربستان و امارات از امريکا

وي در بخش ديگري از سخنان خود در خصوص بودجه دفاعي کشور گفت: آمار بانک جهاني و دستگاه‌هاي رسمي کشور در خصوص بودجه روشن است بيايند مقايسه کنند تا ببينند نسبت اعتبارات دفاعي ما به کل اعتبارات جاري کشور چقدر است. ما از اين حيث پايين‌تر از کشورهاي منطقه هستيم و اگر کل اعتبارات دفاعي ما از ابتداي انقلاب به خصوص بعد از پايان جنگ را جمع کنند کمتر از خريد سال قبل عربستان و امارات از آمريکا است که چيزي در حدود 120 ميليارد دلار خريد کردند.

* تحريم ها براي غرب نتيجه معکوس داد

سردار دهقان در ادامه در خصوص تأثير تحريم‌ها بر توان دفاعي کشور، تحريم را يک امر مبارک دانست و گفت: آنها فکر مي‌کردند ما را از اين تکنولوژي‌ها محروم مي‌کنند در صورتي که حس خودباوري،‌اعتماد به نفس و تکيه بر توانمندي‌هاي داخلي را تقويت کرد و در واقع آنها نتيجه معکوس گرفتند. البته ما معتقديم که بايد اين تحريم‌ها را خنثي کرد و تلاش ما نيز در همين جهت خواهد بود.

* نقش صادرات نظامي در توليد امنيت

وزير دفاع در همين رابطه به موضوع اقتصاد مقاومتي اشاره کرد و گفت: اين امر به معناي خست در خرج کردن نيست بلکه ما بايد جايي خرج کنيم که بيشترين قابليت و تأثيرگذاري را داشته باشد. وي ادامه داد: ما در حوزه صادرات تجهيزات نظامي نيز عملکرد خوبي داريم که اين صادرات هم موجب ارزآوري مي‌شود و هم به توليد امنيت مي‌انجامد ما فقط به دنبال ارزآوري نيستيم بلکه اولويت‌ اول‌مان توليد امنيت است چون اين صادرات و تجهيزات در حقيقت نوعي بيان قدرت است و البته ما را رقابت‌پذيرنيز مي‌کند که موجب ارتقاي کيفيت و دانش خواهد شد.

* ما صاحب قدرت هستيم

سردار دهقان در بخش ديگري از اين گفتگو با اشاره به توان دفاعي نيروهاي مسلح کشورمان، مهمترين ويژگي اين توانمندي‌ها را بومي سازي تجهيزات و تکيه بر توان و دانش داخلي دانست و افزود: وقتي ما صاحب تکنولوژي مي شويم در حقيقت صاحب قدرت شده ايم به گونه اي که امروز در منطقه هيچ کشوري جنين توانمندي و دسترسي به تکنولوژي را ندارد. وي ادامه داد: ما بجاي اينکه دشت وسيعي را روبروي خود ترسيم کنيم، به دنبال فناوري هايي رفتيم که بتواند ما را در ميدان نبرد نسبت به رقيب در سطح برتر قرار دهد.

* توان پاسخ به هر تهديدي را داريم

وزير دفاع گفت: با ايجاد آمادگي و هوشمندي امنيتي و دفاعي، ما فاکتورهاي امنيت خود و تغييرات پيراموني را احصا کرديم تا بتوانيم بهنگام، به هرگونه تهديدي پاسخ دهيم. ما قادر به پيش بيني تهديدات و مقابله با آنها هستم. دهقان در خصوص اولويت هاي وزارت دفاع نيز اظهار داشت: اولويت اول ما تحقق سياستها و تدابير فرمانده معظم کل قوا و دستيابي به اهداف تعيين شده است که البته در اين ميان، توسعه دانش و فناوري را هم مد نظر داريم. وي خاطرنشان کرد: با تجارب سي و پنج سال اخير، ما امروز مي دانيم که در حال ورود به عرصه فناوري هاي نسل چهارم هستيم و يک جهش راهبردي فناوري در حوزه هاي توليدي و تحقيقاتي را دنبال مي کنيم تا بتوانيم به ارتقا توان خود بيفزاييم.

* روسها قرارداد S300 را اجرا کنند/ بهانه آنها قابل قبول نيست

وزير دفاع در بخش ديگري از سخنان خود درخصوص موضوع قرارداد S300 با روسيه نيز گفت: براي من سوال است که چطور يک ابرقدرت سابق و يک قدرت جهاني، قرارداد حقوقي منعقد شده بين المللي را اجرا نمي‌کند. دهقان ادامه داد: ما قراردادي بستيم و تعهدات خود را هم نسبت به آن انجام داديم اما روسها به بهانه قطعنامه 1929 شوراي امنيت آن را اجرا نمي کنند در حالي که اين قطعنامه شامل حال قرادادهاي قبل از آن نمي شود. وي گفت: ما نيرو فرستادم و آموزش ديدند، در داخل سازمان و يگان ايجاد کرديم، آيا اينها قابل ديدن نيست؟ بهانه هاي روسها هيچ جنبه حقوقي ندارد و در عرف جهاني نيز قابل قبول نيست. وزير دفاع به روسها توصيه کرد که خود را باور کنند و خيلي به دنيال آمريکا نباشند و در عين حال گفت: آنها قراردادي بستند، بيايند و آن را اجرايي کنند.

* کار ساخت زيردريايي فاتح تمام شد

دهقان درخصوص وضعيت ساخت زيردريايي فاتح نيز گفت: کار ساخت اين زيردريايي تمام شده و آماده به آب اندازي است و براي رونمايي آن نيز منتظر فرصت مناسب هستيم.

* جبران عقب ماندگي در وضع معيشت کارکنان نيروهاي مسلح

دهقان درخصوص رسيدگي به وضع معيشت کارکنان نيروهاي مسلح نيز اظهار داشت: ما براي اين موضوع دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت داريم که اميدواريم به بهبود وضع زندگي اين عزيزان ختم شود چراکه معتقديم نيروهاي مسلح بايد از روحيه بالايي برخوردار باشند و ذهن آنها درگير مسالي روزمره زندگي نشود. وي ادامه داد: متاسفانه در اين خصوص در گذشته قدري کم کاري داشتيم که بايد اين موضوع جبران شود.برنامه نگاه یک قبل از انجام این مصاحبه با حضور در محل کار سردار دهقان گفتگوی صمیمی با ایشان انجام داده است که بدین شرح می باشد: سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح صبح دوشنبه در برنامه نگاه یک در پاسخ به اینکه آیا اهل گفت‌وگوی خودمانی هستید، گفت: من چون بچه روستا هستم نمی‌فهمم خودمانی، رسمی و غیررسمی چیست؟ وی در پاسخ به اینکه آیا نظامی‌ها اخمو هستند اظهار داشت: نظامی‌ها اخمو نیستند اما حتما به دشمن اخم می‌کنند. وزیر دفاع با بیان اینکه وزیر شدن من تصادف، توفیق و خواست خدا بود به نحوه آگاهی‌اش از معرفی به عنوان وزیر دفاع اشاره کرد و افزود: آقای روحانی با من به عنوان گزینه پیشنهادی صحبت نکردند بلکه به عنوان گزینه موردنظرشان صحبت کردند. سردار دهقان در پاسخ به این سوال که اگر رئیس‌جمهور انتخاب وزارتخانه ای را به شما می‌سپردند، کدام وزارتخانه را قبول می کردید، گفت: شاید بیشترین تناسب را با  همین حوزه داشتیم که بیشترین عمر خدمتی‌ام را در نیروهای مسلح گذراندم. وی در پاسخ به این سوال که شما در دولت نهم معاون رئیس‌جمهور و رئیس بنیاد شهید بودید، اظهار داشت:بله! در دولت هشتم و نهم و کمی هم دولت دهم. وزیر دفاع درباره اینکه آن مسئولیت را بیشتر دوست نداشتید، تصریح کرد: برای من مهم این است که چقدر می‌توانم موثر باشم. سردار دهقان دلیل اینکه به وزارت دفاع وزارت جنگ نمی‌گویند را  عدم نظر ایران به خاک، سرزمینی و کشورها  دانست و افزود: آنچه برای ما مهم است این است که از منافع امنیت ملی خود صیانت کنیم؛ ما به میزانی خودمان را مجهز می‌کنیم و به میزانی در خودمان اقتدار ایجاد می‌کنیم که دشمنان جرات تجاوز و فکر تجاوز به ما را نداشته باشند. وی درباره اینکه در خانه وزیر دفاع هستید یا وزیر جنگ، اظهار داشت: در خانه فقط استراحت می‌کنم و نه وزیر دفاع و نه وزیر جنگ و نه چیز دیگری هستم. وزیر دفاع در پاسخ به این سوال که خانواده از وزارت شما راضی است، گفت: این 2 جنبه دارد؛ یکی محدودیت‌هایی که برایشان پدید می‌آید و نمی‌گذارد در خدمتشان باشم و یکی هم جایگاه خدمتی است که می‌توانند از این بابت خوشحال باشند. سردار دهقان در پاسخ به این سوال که پس از وزارت اخلاقتان که عوض نشده، افزود: زمانی که یک برادر سرباز را می‌بینم، سعی می‌کنم پیشی بگیرم و سلام کنم؛ ضمن اینکه احترام نظامی‌اش را با احترام نظامی جواب می‌دهم، حتما با لفظ مقدس "سلام علیکم" همراهی‌اش می‌کنم. وی درباره پوشیدن یونیفرم نظامی‌ نیز گفت: قائدتا در مراسم رسمی لباس نظامی می‌پوشم

*لباس نظامی، لباس زندگی و کفن ماست

وزیر دفاع در پاسخ به این سوال که آیا لباس نظامی را دوست دارید، اظهار داشت: این لباس زندگی و کفن ماست و آن لباس دیگر، لباس یدکی است. سردار دهقان درباره نظامی‌شدنش نیز گفت: انقلاب اسلامی که پیروز شد، مانده بودیم که کجا باید رفت و چه کار کرد؟ به طور طبیعی دوران تثبیت نظام مهم است و این تثبیت هم در شرایطی بود که به طور طبیعی ما می‌پذیرفتیم که دشمن در داخل و بیرون اقدام خواهد کرد و این انقلاب دفاعی متناسب با اقدامات خودش را می‌خواهد؛ لذا به عضویت سپاه درآمدیم. وی اولین مکان فعالیتش را نگهبانی در پادگان جمشیدیه معرفی کرد و درخصوص مدت حضورش در جبهه‌ها خاطرنشان کرد: مستقیم 2-3 سال در جبهه‌ها بودم ولی به دلیل مسئولیتی که داشتم، دائما رفت و آمد داشتم. وزیر دفاع درخصوص به یادماندن صحنه غصه‌داری از دوران دفاع مقدس در باره دوستانش گفت: خدا رحمت کند شهید باکری تا آخرین لحظه آمدم از کنار دجله به سمت قرارگاه ماند و آن وضعیت برایشان پیش آمد و شهید شدند. با شهید همت و همه شهدا در ارتباط بودیم . از دست دادن یک دوست خیلی سخت است ولی از طرف اینمکه او دوست من بود و به آرزویش رسید، هم یک خوشحالی و تبریکی دارد. سردار دهقان درخصوص ارتباطش با وزرای پیشین دفاع، اظهار داشت: همه آنها از دوستان اولیه ما در سپاه بودند و هستند. ح.اب1529 انتهاي پيام***

دسته بندی: 
اخبار نظامی

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.

اخبار مرتبط