توسعه همكاري هاي ايران و پاكستان نقش مؤثري در حل مسائل جهان اسلام دارد/ ايران هيچ محدوديتي براي ارتقاء همكاري هاي دفاعي و نظامي با پاكستان قائل نيست

معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي پاكستان دو كشور دوست و همسايه با مشتركات تاريخي، فرهنگي، جغرافيايي و ديني هستند، گفت: تهران براي گسترش مناسبات خود با اسلام آباد هيچ محدوديتي قائل نيست.

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رييس جمهور در دیدار با «رانا تنویر» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان دو کشور ايران و پاكستان را  در جهان اسلام  تاثیر گذار برشمرد و با ابراز تأسف از اينكه كشورهاي اسلامي امروز با مشكلات زيادي روبرو هستند، خاطر نشان كرد: يكي از پديده هاي نگران كننده كه در سالهاي اخير در كشورهاي اسلامي بروز يافته گروه هاي تروريستي و تكفيري هستند كه چهره خشني از اسلام را به نمايش مي گذارند.
وي افزود: سياست هاي غلط آمريكا و رژيم صهيونيستي در منطقه باعث بوجود آمدن گروه هاي تروريستي در برخي كشورهاي منطقه شده و نتيجه اين سياست ها ترويج افراطي گري در سطح منطقه است و همكاري هاي تهران و اسلام آباد مي تواند در حل مشكلات جهان اسلام مؤثر و كارساز باشد.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ايران و پاكستان بايد مسائل دو جانبه را به سرعت حل و فصل و به سمت توسعه مناسبات حركت كنند، گفت: ايران و پاكستان از ظرفيت هاي فراواني در بخش صنايع دفاعي برخوردار هستند و مي توانند همكاري هاي خود را در اين بخش گسترش دهند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: ايران هيچ محدوديتي براي توسعه همكاري هاي دفاعي و نظامي با پاكستان قائل نيست و سفر مقامات عالي رتبه نظامي دو كشور در سالهاي اخير نيز نشان دهنده اراده جدي در جهت ارتقاء سطح همكاري هاي دفاعي و نظامي است.
وي با اشاره به توافقات صورت گرفته ميان دو كشور براي گشايش مرزهاي رسمي جديد، افزود: ايجاد مرزهاي رسمي جديد ميان دو كشور مي تواند رفت و آمدهاي دو ملت و مبادلات تجاري فيمابين را تسهيل كند.
وي افزايش توليد مواد مخدر در افغانستان را موضوعي نگران كننده ارزيابي كرد و با اشاره به اينكه توليد مواد مخدر باعث شكل گيري باندهاي مافيايي شده، بر لزوم همكاري سه جانبه ايران، پاكستان و افغانستان براي مبارزه با باندهاي مافيايي و تروريستي تاكيد كرد.
دكتر جهانگيري همچنين با اشاره به مذاكرات صورت گرفته براي تقويت همكاري هاي تجاري دو كشور از طريق بنادر چابهار و گوادر گفت: از سوي ايران هيچ محدوديتي براي همكاري از طريق اين دو بندر وجود ندارد.
وزير توليدات دفاعي پاكستان هم در اين ديدار با اشاره به مذاكرات خود با وزراي دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و علوم، تحقيقات و فناوري ايران گفت: در اين ديدارها مكانيزمي براي گسترش همكاري هاي مشترك در بخش هاي دفاعي و علم و فناوري طراحي شد و اميدوارم كه شاهد ارتقاء سطح همكاري هاي دو كشور در بخش هاي مختلف باشيم.
رانا تنوير جمهوري اسلامي ايران را كشور برادر و دوست براي پاكستان توصيف كرد و با اشاره به مشتركات فراوان دو ملت گفت: ايران و پاكستان از نظر فرهنگي و مذهبي داراي اشتراكات زيادي هستند و از نظر جغرافيايي نيز داراي مرز طولاني مشترك هستيم.
وي با اشاره به پديده تروريسم در منطقه و ضرورت تلاش براي برقراري صلح و ثبات اظهار داشت: توسعه همكاري هاي تهران و اسلام آباد مي تواند نقش موثري در مبارزه با تروريسم در سطح منطقه داشته باشد.
رانا تنوير با اشاره به گفتگوها و مذاكرات انجام شده درباره همكاري دو كشور از طريق بنادر چابهار و گوادر تصريح كرد: بر اساس مذاكرات انجام شده تلاش خواهيم كرد يك خط كشتيراني ميان دو بندر برقرار كنيم تا تسهيل كننده رفت و آمد دو ملت باشد.
وي با اشاره به بازديد خود از نمايشگاه دائمي صنايع دفاعي ايران، دستاوردها و توانمندي هاي دفاعي كشورمان را تأثيرگذار توصيف كرد و با اشاره به دستاوردهاي پاكستان در بخش صنايع دفاعي گفت: دو كشور مي توانند از تجربيات و توانمندي هاي يكديگر در جهت بهبود صنايع دفاعي خود استفاده كنند.
رانا تنوير آمريكا را كشوري غيرقابل اطمينان توصيف كرد و با تاكيد بر اينكه هيچ كشوري نمي تواند خللي در روابط و مناسبات ايران و پاكستان ايجاد كند، گفت: ايران و پاكستان همواره در يك مسير بوده اند و بايد تلاش كنيم روابط خود را بيش از گذشته تقويت نماييم.

انتهای پیام /*

دسته بندی: 
امور دفاعی در دولت

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.